SOLAR MONITORING SİSTEMİ

Solar Monitoring, PV sisteminizin verimliliğinden, performansından ve yaşanması muhtemel arızalardan çok daha hızlı haberdar olmanızı sağlayan yazılım sistemleridir. Bunlara ek olarak, solar enerji tüketimi ve üretimi, enerji kullanımını optimize etme ve geriye dönük olarak eldeki verileri teşhis ve inceleme şansını yatırımcıya sunar. Güneş enerjisi sisteminizi uzaktan izlemek hayati önem taşımaktadır. Çünkü, izleme yapmadan, güneş panellerinizin en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak zor olabilir.

Solar inverter AC gücünü DC gücüne çevirdiğinde, sistem güç seviyesi ve enerji üretimi hakkındaki verileri server ya da bulut tabanlı bir solar monitoring sistemine gönderir. Bu izleme sistemi, yazılıma bilgi gönderir. Güneş enerjisi izleme akıllı telefonlar, akıllı ev sistemleri ve bilgisayarlar vb. İle kontrol edilebilir.

Solar monitoring sistemleri, enerji tüketimini ve üretim verilerini görüntülemenin yanı sıra, güneş enerjisi kurulumunuzu anlamanıza yardımcı olacak birçok araç sunar. Solar monitoring yazılımı genellikle panellerle ilgili sorunların ve kusurların tespit edilmesine yardımcı olabilir ve kurulumunuz için onarımlar önerebilir. Sıklıkla monitoring sisteminizden geçmiş verileri de takip edebilirsiniz. Güneş panelleri minimum 20-25 yıllık performans garantisiyle gelir, ancak performanslarının garanti edilen değerin altına düşüp düşmediğini anlayabilmeniz için solar monitoring sistemlerinden yararlanmanız gerekmektedir. Örneğin, izleme sistemleri geçmiş hava durumuna dayalı performansla ilgili veriler sunar, böylece havanın geçmişte güneş enerjisi üretiminizi nasıl etkilediğini ve gelecekte neler bekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Solar inverterinizin verimliliğinin güç çıkışınızla doğru orantılı olduğundan daha önce bahsetmiştik. Eğer inverterlerinizin performansı düşerse, solar enerji üretiminde kayıp yaşamanız beklenebilir. Solar monitoring sisteminin en önemli özelliği bu gibi durumlarda sistem arızalarını veya muhtemelen güneş paneli arızalarını görmenize olanak sağlamasıdır. Öte yandan, solar monitoring yazılımı güneş enerjisi ile ilgili verileri hafızasında tutar ve bir arşiv oluşturur. Güneş enerjisi sisteminin durumunu kontrol etmek isteyen bir kişi tüm bilgileri görebilir ve bunları karşılaştırabilir. Böylece solar enerji santralindeki sorun tespitinin onarım sürecine geçilebilir.

Solar Monitoring sisteminin bir diğer faydası ise sisteminizin ne kadar güneş enerjisi ürettiğini kolayca kontrol edebilirsiniz. Çoğu izleme yazılımı, her bir inverter ve panelin nasıl performans gösterdiğini kontrol etmenize olanak tanır, böylece bunlardan herhangi birinin bakıma ihtiyacı olup olmadığını veya güneş enerjisi verimliliklerinin artırılıp artırılamayacağını belirleyebilirsiniz. Solar monitoring sistemi ayrıca verileri hızlı bir şekilde günceller, böylece sisteminizin nasıl performans gösterdiğini her zaman gerçek zamanlı olarak bilirsiniz. Örneğin, Fixente Monitoring Sistemimiz, yatırımcılarımıza en doğru ve güncel bilgileri iletmek için verileri 15 dakikalık aralıklarla alır ve portalımız aracılığı ile bilgilerine sunar. Güneş enerjisi sisteminizi yakından takip etmek size gönül rahatlığı sağlayacak ve sisteminizin mümkün olduğunca verimli çalıştığını bilmenizi mümkün kılacaktır.

Sonuç olarak, solar monitoring sistemi kurulum maliyetlerini artırsa da sistemin verimliliğini ve performansını korumak için çok önemlidir. Çünkü enerji üretiminizi, güneş paneli durumlarınızı gösterir ve büyük sistem arızalarını önler ve sizi büyük onarım maliyetlerine karşı korur.